KASZKIETY I BERETY. Bezpłatny warsztat modystki

05.12.2021, 10:00-15:00

Marzy Ci się wyjątkowe nakrycie głowy? Oryginalny beret, kaszkiet, a może bicket hat? Weź udział w bezpłatnym warsztacie, poznaj tajniki pracy modystki i samodzielnie wykonaj wybrany model.
 
Pod okiem Wiesławy Gątkiewicz dobierz, kolor, materiał i twórz!  Wybierz fason, który odda Twój styl i charakter. Poczuj się jak modystka i poznaj tajniki jej pracy. Daj się porwać temu niezwykłemu rzemiosłu!
 
Modystka, modniarka (z fr. modiste). Zajmuje się ręcznym tworzeniem i sprzedażą nakryć głowy. W dawnych czasach nosił je każdy. Dżentelmen, dama, panna młoda, wdowa, dzieci. Dziś kapelusze, czapki, chustki, kaszkiety, fascynatory pełnią głównie funkcje ozdobne, ochronne. Kiedyś miały przede wszystkim znaczenie kulturowe. Forma, kształt, wysokość, materiał, ozdoby były odzwierciedleniem stanu cywilnego, pełnionej funkcji, przynależności do grupy społecznej, narodowościowej. Jeszcze 100 lat temu zakłady modniarskie można było spotkać niemalże na każdej ulicy, współcześnie to niezwykłe rzemiosło jak i pracownie, w których modystka ręcznie wykona nakrycie głowy, umiejętnie doradzi i dobierze model do stroju, kształtu twarzy i sylwetki znikają.
________________________
Zapisy TUTAJ <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
________________________
Na warsztat zaprasza Fundacja Open Mind w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
________________________
Informacje i zapisy:
https://www.dolnyslaskwita.pl
https://www.facebook.com/dolnyslaskwita
https://www.instagram.com/dolny.slask.wita
________________________
Projekt „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło realizowany jest do 31. grudnia 2021r. Jego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi, które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

Organizator: Fundacja Open Mind

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Partnerzy projektu i wydarzeń: Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Huta JuliaLeśna Huta Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju, Szlak Ginących Zawodów, CRZ Krzywy KominConcordia Design Wrocław ,Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu,  DCF Dolnośląskie Centrum FilmoweWrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plMuzeum Miejskie WrocławiaZamek Książ,  Edbus – przewozy osobowe, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy” 

Patroni medialni: TVP KulturaTVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut
___________________
*Swoje prace odbierzesz po zakończeniu wystawy

Cena:

DARMOWE

Miejsce wydarzenia:

Concordia Design Wrocław

ZAPISY ZAMKNIĘTE