Koronka klockowa - bezpłatne warsztaty koronkarskie

28.11.2017, 17:00 - 19:00

Pracownia Rzemiosła zaprasza na kolejne warsztaty KORONKI KLOCKOWEJ z Bożeną Kędzior. Podczas zajęć poznacie: narzędzia i podstawowe zasady tworzenia koronki klockowej.

ZAPISY >>>>> TUTAJ

UWAGA! Możesz przyjrzeć się, przetestować na czym polega technika KORONKI KLOCKOWEJ, jednak aktywne uczestnictwo w warsztatach wymaga specjalistycznego sprzętu, o którym opowiedzą prowadzące z Towarzystwa Miłośników Haftu. 

Misterna i fascynująca, należy do najciekawszych i najtrudniejszych technik rękodzieła artystycznego. Historia koronki klockowej sięga XVI wieku, a najszlachetniejsze i najpiękniejsze pochodziły z Flandrii.  Ma swoje charakterystyczne odmiany w różnych zakątkach świata. Wykonywana jest przez splatanie ze sobą nici lnianych, bawełnianych, także jedwabnych nawiniętych na specjalne szpulki zwane klockami. Wzór koronki  klockowej narysowany na kalce technicznej, usztywniony od spodu tekturą, jest przypięty szpilkami do wałka wypchanego trocinami albo płaskiej poduszeczki. Rodzaj koronki decyduje o ilości użytych klocków. Mistrzowie potrafią okiełznać ponad 100 par!

Różnorodne techniki swobodnego łączenia elementów koronki klockowej inspirują do tworzenia zaskakujących, abstrakcyjnych form dekoracyjnych, zachwycając bogactwem, subtelną i oryginalną kompozycją. Szlachetne koronki zapisywano w testamentach, dziś najcenniejsze trafiają do muzeów, kolekcjonerów i na wybiegi haute couture.

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby w każdym wieku!

P.S. zdjęcie znajdziecie na portalu wiano.eu, na którym poczytacie m.in. o „Twórcach w Kazimierzu” ♡♡♡

Prowadzący: Bożena Kędzior

“Tak naprawdę od zawsze robiłam coś co było związane z igłą i nićmi. Swoją pierwszą pracę wspominam na wesoło, ale wtedy nie było mi do śmiechu. Cerowanie skarpetek, w II klasy szkoły podstawowej na zajęcia pt. Prace ręczne, prowadzone przez “mistrza robótek” nauczyciela-wychowawcę (zresztą wspaniałego polonistę). Siedziałam nie wiem czemu w łazience, na szklance miałam naciągnięta dziurawą skarpetkę, cerowałam dwoma kolorami i nie wiedzieć czemu płakałam ( dostałam 5 ). Po tym incydencie było już tylko lepiej. Dziś wykonuję różne rzeczy bardzo różnymi technikami obrusy i serwety haftem płaskim, hardangerem, klockami, szydełkiem ozdabiam bluzki i sukienki różnymi haftowanymi kwiatami, wyszywam krzyżykowe obrazy oraz robię swetry i inne części garderoby na drutach. Lubię tworzyć coś nowego, niepowtarzalnego, bardzo mnie to uspakaja (polecam zamiast Valeriany- robótki ręczne).”

Cena:

DARMOWE

Ilość miejsc:

12

Miejsce wydarzenia:

CRZ Krzywy Komin

ZAPISZ SIĘ

informacja o zapisach
w treści opisu warsztatów