Szewska Pasja z nutką projektowania. Warsztaty bezpłatne

15.10 - 17.10.2021, 17.00-21.00 I 10.00-16.00

Stwórz unikalne obuwie i postaw pierwszy krok w branży modowej i szewskiej.

Fundacja OPEN MIND zaprasza pasjonatów mody na wyjątkowe bezpłatne warsztaty projektowania obuwia z  artystą modowym Przemysławem Piniakiem. Będzie to nie lada gratka dla  miłośników tradycyjnego rzemiosła i nowoczesnego projektowania. Zderzenie świata, w którym design spotyka się z tradycyjną technologią!

Warsztat szewca z Przemysławem Piniakiem to kolejna odsłona projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło”! Podczas 3 dniowych zajęć uczestnicy poznają proces projektowania butów w profesjonalnym wymiarze. Krok po kroku – od kreacji, poprzez konstrukcję, detale, aż po wykonanie próbnych modeli.

Wspólna praca będzie także okazją do przyjrzenia się obliczom współczesnego szewstwa i jego przemianom na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie czy możliwe jest odrodzenie tego niezwykłego rzemiosła? Czy też szewc następnym pokoleniom będzie kojarzył się wyłącznie z wymianą fleków i klejeniem podeszwy.

Na Dolnym Śląsku tradycje szewskie mają mocne korzenie. Początki cechów skórniczych w regionie sięgają XIII wieku. Należeli do nich, m.in. szewcy, kaletnicy, rymarze, kuśnierze czy garbarze. Najliczniejszą grupą rzemieślników skórniczych byli szewcy, jako, że na wytwory ich pracy było największe zapotrzebowanie. Może zatem to właśnie Dolny Śląsk mógłby stać się centrum dla współczesnych szewców?

 Co zyskujesz uczestnicząc w warsztatach?
WIEDZĘ: od historii butów poprzez poznanie procesu projektowania, proces produkcji, technologii i konstrukcji ręcznie wykonanych butów.
UMIEJĘTNOŚCI: przelewania inspiracji na projekt, zdejmowania miary ze stopy, zapoznanie się z procesem krojenia, szycia, wykonania  komponentów-składowych buta po składanie ich w całość.

 Warsztaty przeznaczone są dla:

  • początkujących projektantów i szewców
  • osób posiadających podstawową wiedzę dotyczącą projektowania
  • kandydatów szkół artystycznych, pragnących przygotować się do studiów kształcących w kierunku projektowania
  • pasjonatów mody, miłośników awangardy i oryginalnego stylu
  • niezależnych artystów modowych, rzemieślników

Cykl warsztatów odbędzie się w dniach:

  • 15.10.2021, godz. 17.00-21.00
  • 16.10.2021, godz. 10.00-16.00
  • 17.10.2021, godz. 10.00-16.00

___________________________________________________
Warsztaty realizowane są w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu
__________________________________________________ 

Informacje i zapisy: www.dolnyslaskwita.pl
https://www.facebook.com/dolnyslaskwita
https://www.instagram.com/dolny.slask.wita
___________________________________________________
Organizator: Fundacja Open Mind
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary PrzybylskiPrezydent Wrocławia Jacek Sutryk
Partnerzy projektu: Miejska Biblioteka Publiczna i. T. Różewicza we Wrocławiu, DCF Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocławskie Wydawnictwo EMKAWydawnictwo Poznańskie Sp. z o. o.Nowe NadodrzeGrupakreatywni.plCRZ Krzywy KominMuzeum Miejskie Wrocławia, Muzeum Papiernictwa w Duszkach-Zdroju,
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 WrocławRadio WrocławRadio RAMGazeta WrocławskaWrocliveKocham WrocławMiejsca we Wrocławiudesignteka.plCzas na Wrocław30 minut

___________________________________________________
Warsztaty „SZEWSKA PASJA z nutką projektowania” są jednym z elementów realizowanego do 31. grudnia 2021r. projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło”, którego najważniejszym celem jest popularyzowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, materialnego i duchowego. Projekt opiera się na przekonaniu, że „tradycyjne”, „ludowe” nie znaczy nudne. W ramach 40 działań prezentowane są wrocławskie i dolnośląskie rzemiosła, rękodzieło i sztuka, a także dolnośląskie tradycje i legendy. Na program składają się warsztaty, spotkania z artystami, rzemieślnikami, etnografami, muzealnikami, specjalistami różnych dziedzin. Wycieczki tematyczne połączone z obchodami po wystawach i warsztatami praktycznymi które przybliżą kulisy pracy artystów, mistrzów rzemiosł i tajniki często zanikających na dziś dzień zawodów, m.in. takich jak zecer, kowal, szewc, drzeworytnik, modystka, tkacz czy też ludwisarz. Są one także okazją do poznania ciekawych miejsc regionu i spotkań z niezwykłymi Dolnoślązakami!

 

Prowadzący: Przemysław Piniak

Przemek Piniak - warszawski szewc i projektant. Rocznik 1986. Pochodzi ze Szczecina. Od 10 roku życia gra w golfa. Dwukrotny reprezentant Polski na Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów. Miłośnik tradycji polskiego rzemiosła, angielskiej klasyki w modzie. Studiował architekturę wnętrz w Gdańsku, i wzornictwo na warszawskiej ASP. Moda mocnym akcentem wkroczyła w jego przestrzeń zawodową od konkursu na kreację w szczecińskiej pracowni Fanfaroanda w 2004 roku, którego był laureatem. To nie pierwszy i nie ostatni konkurs w jego życiu. W 2010 roku, do kolekcji konkursowej właśnie, zaczął wykonywać skórzane buty, które miały naśladować formę i naturalność zwierzęcego kopyta. Tak zaczęła się jego przygoda z ręcznie wykonywanymi butami. Butami, które nie znają ograniczeń, będąc jednocześnie punktem styku pomiędzy tradycją, a nową formą. Jak sam powiada "każdy model moich butów niesie za sobą jakąś historię". Obecnie rozwija markę pod własnym pseudonimem Piniak, w ramach której projektuje ręcznie wykonane buty i szerzy ideę wskrzeszania tradycyjnego rzemiosła.

Cena:

DARMOWE

Miejsce wydarzenia:

CRZ Krzywy Komin

ZAPISY ZAMKNIĘTE