WYSTAWA BODY

15.09 - 15.10.2016,

Tym razem Laboratorium Designu i Sztuki poleca Wystawę „BODY”, która powstała w ramach projektu „Człowiek Antropocenu”, będącego składową projektu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław, realizowanego przy Europejskiej Stolicy Kultury Wroclaw 2016 i współfinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Do zobaczenia od 15 września do 15 października w Pasażu Pokoyhof.

Wystawa „Body”
Miejsce: Pasaż Pokoyhof, ul. Św. Antoniego 2/4
Kurator: Dorota Stępniak

Data: 15.09-15.10.2016

Koncepcja wystawy:

Nasza teraźniejszość́ to nieustanne myślenie o przyszłości, planowanie, ciągłe przekraczanie granic, dążenie do doskonałości, długowieczności i nadludzkości. Postęp technologii, równy dostęp do wiedzy, coraz mniejsza ilość tematów tabu to określa naszą współczesność, ale ma też ogromny wpływ na naszą przyszłość. Dziś zestawiamy prawdziwych siebie z kreowanym przez nas własnym wizerunkiem. Nigdy nie żyliśmy tak dynamicznie i tak szybko nie musieliśmy podejmować decyzji przystosowując się do ciągłych zmian. Mimo życia w sieci kontaktów i ciągłego bycia w zasięgu, nigdy dotąd nie czuliśmy takiego zagubienia i doskwierającej samotności w podejmowanych przez nas działaniach. Coraz więcej pytań zadajemy śmiało podważając dotychczasowe modele życia, pracy, jedzenia i rodziny.

Na przestrzeni przeszło sześćdziesięciu lat liczba ludności na ziemi wzrosła ponad dwukrotnie. Raptowny skok zaludnienia w 1950 roku był powiązany z intensywnym rozwojem rolnictwa zapoczątkowanym przez upowszechnienie nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, jak również postępującą rewolucją przemysłową. Ta druga miała znaczący wpływ na przyrost zawartości cieplarnianego dwutlenku węgla owocując skokiem średniej temperatury ziemi. Powyższe zmiany stały się jedną z propozycji ram czasowych na początek Antropocenu, epoki w której to człowiek ma znaczący wpływ na otaczającą go naturę i zachodzące w niej zmiany. Zmiany, które zachodzą nie są wprowadzone świadomie, są jedynie konsekwencją kolejnych podejmowanych przez ludzkość kroków związanych z rozwojem przemysłu, technologii i medycyny. Dotychczas eony, ery, okresy i epoki wyznaczali naukowcy w oparciu o badania geologiczne, tym razem pojęcie to zostało wygłoszone przez chemika atmosfery i noblistę Paula Crutzen`a w 2000 roku, co pokazuje jak dynamicznie żyjemy i że coraz częściej mówimy o przyszłości jako czymś co jest bardzo namacalne.

Szybkość zachodzących procesów niesie za sobą zarówno dużo nadziei jak i obaw. Co jest etyczne? Na ile można nas monitorować? Co jest publiczne a co prywatne? Kto do jakich danych na nasz temat powinien mieć dostęp? Na ile możemy siebie kształtować? Na ile możemy wpływać na budowę naszego ciała? Na ile powinniśmy modyfikować otaczający nas świat? Zagadnień przed którymi staje człowiek Antropocenu jest wiele, dlatego prezentowana wystawa skupia się wokół osi Ciało – tego jak jest postrzegane dziś, co dla nas znaczy, na co mu pozwalamy, jak je modyfikujemy, jak zmieniamy jego właściwości, co nas w nim fascynuje? Zadaje pytanie co kreuje naszą samoświadomość, jakich skrótów używamy by mieć namiastkę korzeni.

Człowiek jeszcze nigdy nie miał takiego wpływu na świat, a świat który wykreował jeszcze nigdy nie zadał mu tyle pytań o moralność, etyczność, zaufanie, relacje, możliwości, sposób życia i wpływ technologii.

Wystawa Body, to zbiór zjawisk które są zastanawiające z perspektywy dziś i które będą kształtować najbliższe lata. Jak postrzegać ciało, jak je wykorzystywać, czym jest, jak je można zmodyfikować? Na te pytania będzie musiał odpowiedzieć odwiedzający ekspozycję. Wystawa prezentuje zbiór możliwości jak i zagrożeń.

Wystawa to interdyscyplinarny projekt gromadzi artystów, projektantów, fotografów i dokumentalistów, a także jest zbiorem dostępnych produktów i konceptów designu spekulatywnego.

Zakończy się w dn. 15.10.2016 finisażem, połączonym z finałowym spektaklem projektu #proCIAŁO z osobami niewidomymi.

Więcej informacji o projekcie #protoCIAŁO: www.tinyurl.com/protoCIALO

Cena:

DARMOWE

Miejsce wydarzenia:

Pasaż Pokoyhof, ul. Św. Antoniego 2/4

ZAPISY ZAMKNIĘTE